Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Videolar         Arşiv          Rss Listesi
 

Kadınların yeni dostu Menstrual Kap - www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez
   
 Kadınların yeni dostu Menstrual Kap

Kadınların yeni dostu Menstrual Kap
 Yazı Boyutu

 Tarih : 3.8.2017 - 21:35:17 


Renk açıcılar, hijyenik ve pedlerin üzerinde vücudumuza karışmak için bekliyorlar. Artık daha sağlıklı, ekonomik ve ekolojik bir natif var: menstrual kaplar!


Renk açıcılar, hijyenik ve pedlerin üzerinde vücudumuza karışmak için bekliyorlar. Artık daha sağlıklı, ekonomik ve ekolojik bir alternatif var: menstrual kaplar!

Adet dönemlerimizi nasıl daha rahat geçireceğimiz sorusu, insanlık tarihinin başından beri kafamızda.

Antik dönemde yapraklar, 100 sene önceye kadar bezler, sonra pamuk ve hijyenik pedler... Teknoloji de regl dönemlerimizi nasıl daha kolay geçireceğimiz konusunda her gün çalışıyor. Fakat gözden kaçanlar oluyor. Kullandığımız ürünlerin bedenimize ve çevreye ne kadar zarar verip vermediği.

Tamponlar kolaylık sağlıyor derken aslında risklerinin yeni farkına varmaya başladık.

Tamponların yapımında kullanılan maddeler ve vücutta uzun süre kaldığında yarattığı toksik etkiler nedeniyle tehlike yaratıyor. Toksik zehirlenme geçirebilen kadınlar da oluyor. İçeriğinde bulunan asbest, dioksin ve rayon yani suni ipek, insan vücudu için oldukça ciddi riskler taşıyor. Bu yüzden de kadınlar daha risksiz ama bir yandan da ped değiştirmekle uğraşmayacakları bir yöntem peşindeydi.

Ve sahneye menstrual kaplar girdi!

Tampon bu tarz eleştirilerle suçlanırken sahneye yepyeni bir ürün girdi: menstrual kaplar. Menstrual kaplar, silikondan imal edilen ve vajina içine yerleştirilen ürünler. Esnek olması sebebiyle kolayca bükülebilip acısız şekilde vajinaya yerleştirilebiliyor.

Diğer regl ürünlerinden farklı olarak kanı emmiyor, topluyor.

Vajina florasına zarar veren ağartıcı ürünler içeren pedler ve tamponlar yerine kullanılıyorlar. Fakat onlardan farklı olarak kannı emmiyor, kap içerisinde biriktiriyorlar. Böylelikle dışarı sızma, koku gibi etkenler de ortadan kalkıyor.

Sadece bedenimize değil çevreye de zararsız. Dünyanın her yerinde konuşulmaya başlandı bile.

Özellikle Batı'da yaygınlaşan menstrual kaplar, Türkiye'de satılmaya başlandı. Fakat henüz tampon veya ped kadar kolay ulaşamıyorsunuz. Talep arttıkça üretim de yayılacaktır. Menstrual kapların en önemli özelliklerinden biri ise, çevreye zarar verecek herhangi bir madde bulundurmaması. Sadece silikondan yapılan ve tekrar tekrar kullanılabilen bir ürün olması onu doğaya zararsız hale de getiriyor.

Alışınca gerçekten kolay ama kullanmak için kararlı olmak lazım.

İlk kez deneyenler için göze hafif korkutucu gelse de aslında acı verici veya zararlı hiçbir yanı yok. Talimatlara uygun kullanıldığında vajina içerisine gayet rahat yerleştiriliyor. İyi bir menstrual kap 5 yıla kadar dayanabiliyor. Fakat tek kullanımlık olanları da var.

Nasıl kullanacağız derseniz de sırasıyla şöyle...

Önce esnek kabı elinizle büküyorsunuz. Sonrasında ise ikiye katlar gibi tutmaya başlıyorsunuz. Vajinanızın içine yerleştirdikten sonra bıraktığınızda kap doğal şekline geri dönüyor.

Bu kabı çıkarttığımda ne yapacağım derseniz de,

Kabı çıkardığınızda içerideki kanı klozete boşaltın, su ve sabunla yıkayın ve geri yerleştirin. Adet döneminiz sona erdiğinde, kabı suyla kaynatarak sterilize edebilirsiniz ve saklayabilirsiniz. Arada ise oksijenli suyla, sirkeyle veya doğal sabunla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Özetle, menstrual kaplar 10 sene kadar dayandığı için ekolojik, her kullanımdan sonra çöpe atılmadığı için ekonomik, zehirli madde içermediği için sağlıklı ve tıpkı tampon gibi kullanıldığı için de oldukça pratiktir. Siz de alışkanlıklarınızı değiştirmeyi gözden geçirmeye hazır olun Editör :  Gökhan Gülmez

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  www.cesurhaber.net

 Kategori  Sağlık Haberleri

1130 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

GÖKHAN GÜLMEZ

GÖKHAN GÜLMEZ ¬
Vatandaşlarımızın Schengen Alanına Vizesiz Seyahati, Geri Kabul Anlaşması ve Göç Eylem Planı

G.Gülmez

G.Gülmez ¬
Nusret Mayın Gemisi
 
 
TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI
Turan Ulusal Türk Uygarlığı Yüzyıllardır beklenen Turan Ulusal Türk Uygarlığı 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI ve 1. Türk Kengeşi tüm Türk yurtlarının katılımı ile Ankara’da yapıldı. ...
Bu seçim  murdar olmuş bir seçimdir Bu seçim murdar olmuş bir seçimdir
Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım açıklamalarda bulunuyor. Binali Yıldırım, ''Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. ...

TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI
İddiaların mutlaka ispatı gerekir
Denizlerde av sezonu sona erdi
Maltepe'de oy sayımı yeniden başlıyor
5 ton uyuşturucu ele geçirildi
 
 Takvim

Nisan 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
Eylul Anaokulu - IZMIR

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


CESUR HABER | TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI | AK PARTİ | CUMHURİYET HALK PARTİSİ | MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ | BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ | İYİ PARTİ | CESUR MAGAZİN | Ekenomi Haberleri | BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri | SPOR | BELEDİYELER | DÜNYA | POLİS | Sağlık Haberleri | MEKANLAR | İLANLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1995- www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez - Tüm Hakları Saklıdır.