Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Videolar         Arşiv          Rss Listesi
 

Şiddet ve teröre karşı tepkimizi göstereceğiz - www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez
   
 Şiddet ve teröre karşı tepkimizi göstereceğiz

Şiddet ve teröre karşı tepkimizi göstereceğiz
 Yazı Boyutu

 Tarih : 22.3.2019 - 14:55:38 


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şiddet ve teröre karşı tepkilerini beyanlarla ve adımlarla göstereceklerini söyledi.


Dışişleri Bakanı ve İİT İcra Komitesi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin ortak basın toplantısında konuştu.

Terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Çavuşoğlu, Yeni Zelanda devletine ve halkına başsağlığı, sabır ve metanet dileklerini sundu.

Çavuşoğlu, insanlık dışı terör eyleminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Türkiye'nin zirve dönem başkanlığı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Yeni Zelanda'ya gittiklerini hatırlatarak, saldırı kurbanlarının yakınları, halen tedavi gören yaralılar ve saldırıya uğrayan camilerin yöneticileriyle duygusal anlar yaşadıklarını anlattı.

İİT'nin selamlarını ve dayanışma mesajlarını ilettiğini aktaran Çavuşoğlu, Yeni Zelanda halkının da bu ziyaretten çok mutlu olduğunu gördüklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Tüm bu nefret söylemlerine, bunun olağan kıldığı şiddet ve teröre karşı tepkimizi beyanlarımızla ve fiili adımlarımızla inşallah göstereceğiz" dedi.Mevlüt Çavuşoğlu, "Yükselen ırkçı terörün ayak izlerini geriye doğru izlediğimizde İslam düşmanı, yabancı düşmanı, göçmen düşmanı söylemlerin ve bunları yayan siyasetçilerin ve hatta medyanın sorumluluklarını görüyoruz" dedi.

"Ülkede yaşayan Müslümanların sahiplenilmesini önemsiyoruz"

Çavuşoğlu, Yeni Zelanda makamlarını saldırı sonrası gösterdikleri örnek tutumlarından dolayı takdir ettiğini dile getirerek, "Ülkede yaşayan Müslümanların sahiplenilmesini ve samimi dayanışma mesajları vermesini önemsiyoruz. Olay karşısında ilkeli tavır alan Yeni Zelanda hükümet ve meclisinin bu tutumunun İslam ve yabancı düşmanlığı eylemlerinin sıklıkla görüldüğü ülkeler ve siyasetçileri tarafından örnek alınacağını umuyoruz." diye konuştu.

Bugünkü toplantının vahşi saldırıyı kınamak ve terörle mücadelede Yeni Zelanda hükümetiyle, halkıyla ve oradaki Müslümanlarla dayanışmayı sergilemek için önemli bir fırsat olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Aynı zamanda dünya genelinde İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı içeren eylemlere karşı tek vücut olduğumuzu göstermek için buradayız. Hoşgörü kültürünün hakim olduğu Yeni Zelanda'da bile bu tür bir saldırının meydana gelmesi, insanlığın birlikte yaşama arzusuna kastedenlerin Christchurch'ten tüm dünyaya gönderdikleri bir tehdit mesajıdır. Bu terör saldırısını münferit bir vaka olarak görmek, işin doğrusu akla, mantığa uygun değildir. İslam düşmanı, ırkçı ve dünyadaki tüm insanların huzurunu hedef alan bu zihniyete sahip çıkan insanlara da maalesef rastlıyoruz. Başbakan Ardern'in net açıklamalarına rağmen bu saldırının bir terör eylemi olduğunu dile getirmekten bile imtina eden siyasetçileri görmekten üzüntü duyuyoruz."

"Barış, bizim dinimiz İslam'ın adında ve merkezindedir"

Hiçbir dinin şiddet ve terörle tanımlanamayacağını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Hiçbir din ve inanç, şiddet ve terörle tanımlanamaz. Barış, bizim dinimiz İslam'ın adında ve merkezindedir."

"Bu tür saldırılar İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir mekanizma tarafından yakından izlenmeli"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Müslümanların karşılaştığı sorunlar ile bunların çözümü konusunda çok taraflı uluslararası platformlarda süreklilik arz edecek şekilde hep birlikte çalışmamız önemlidir. Bu tür saldırılar İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir mekanizma tarafından yakından izlenmeli, kayıt altında tutulmalı ve bunlar Batı dünyası ve kamuoyları nezdinde kararlı bir şekilde gündeme getirilmelidir" dedi.

Çavuşoğlu, "Dış politikasını insani değerler üzerine kuran bir ülke ve İİT Zirve Dönem Başkanı olarak tüm dünyaya bir çağrıda bulunuyoruz. Gelin İslam düşmanlığını, hoşgörüsüzlüğü, ırkçılığı ve terörizmi kapsamlı bir şekilde ele alalım ve birlikte mücadele edelim" ifadesini kullandı.Saldırıda hayatını kaybeden her şehit için Allah'tan rahmet ve aileleri için de sabır dileyen Useymin, "Bu saldırı aslında bizim için dönüş noktası sayılabilir. Müslümanlara yapılan bu saldırı, türünün en vahşi örneğiydi. Yeni Zelanda'da yapılan bu saldırı aslında hiçbir şekilde bizim gelecekteki atacağımız adımların azaltılmasına, yahut bitirilmesine engel olamayacak. Elimizden gelen her ortamda, bu terör eylemine tepkimizi vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Useymin, Müslümanların yaşadıkları ülkelerde ayrımcılığa maruz kaldığını, bunun azalacağı yerde ne yazık ki gün geçtikçe arttığını, insanların yaşam hakkının ellerinden alındığını ya da farklı şekillerde şiddete, ayrımcılığa maruz kaldığını vurgulayarak, sadece dinlerinin gereklerini, vecibelerini yerine getirirken bile ya öldürüldüklerini ya da bu haktan mahrum edildiklerini kaydetti.

"Terörün dili, dini, ırkı yok"

Bunun asla kabul edilemeyeceğinin altını çizen Useymin, şöyle devam etti:

"Bizim ayrıca şu anda yapmamız, harekete geçmemiz gereken en önemli eylemlerden biri, Müslümanlara karşı nefret söylemlerini ve liderlerin bu nefret söylemlerini engellemeye çalışmamızdır. Çünkü, Avrupa ülkelerinde, yahut diğer ülkelerde yaşayan insanların, Müslümanların namaz kıldıkları camiler saldırı altında kalabiliyor. Topla, taşla, tüfekle saldırı altında kalabiliyor. Maziden bu yana böyle devam etmektedir. Yeni Zelanda'daki örneğe bakacak olursak, bu insanlar sadece namaz kılıyordu, cuma namazını yerine getiriyorlardı. Camiye gidip namaz kılarken bu insanların canına kastedildi. Bu, şu andaki Müslümanlara karşı nefretin en büyük örneği oldu ne yazık ki. Bizim bütün liderlere şunu kesin bir dille söylememiz gerekiyor. Bu terörün dili, dini, ırkı yok. Bu terör, her zaman terör olmaya devam etmiştir. Eğer biz dillerimizi yumuşatmazsak, Müslümanlara karşı bu nefret söylemlerinin azalmasında rol oynamazsak ne yazık ki devam edecektir."

Useymin, bu liderlerin nefret ve ayrımcılıkla dolu olan konuşmaları nedeniyle bu tür saldırıların yaşandığını ifade ederek, bu tür söylemler azalmaması durumunda belki de saldırıların yaşanmaya devam edeceğini söyledi.

Bu tür saldırının hiç olmadığı kadar fazla bir şekilde yaşanmaya başlandığını belirten Useymin, mutaassıp sağ denilen fazla taraflı ve terörist olan bu kişilerin, bir an önce sınırlandırılması, güvende olan insanlara yönelik tehdidin de bitirilmesi gerektiğini ifade etti.

"Önlemleri almazsak, bu saldırılar sürebilir"

Yusuf bin Ahmed el-Useymin, şiddete ve nefrete maruz bırakılan insanların her zaman mazlum olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bunu kabul etmek zorundayız, bu ülkelerde yaşayan Müslümanlar, eğer biz önlemleri almazsak sürekli bu tür saldırılara maruz kalabilirler. O yüzden İİT olarak burada, İİT zirvesinde, bu acil toplantıda bir an önce kararlarımızı alıp bunları yayınlamamız ve İİT olarak burada gerçekten insanların her ne dinden olursa olsun kendi dininin gerektirdiği vecibelerini özgürce yerine getirmesini sağlamamız ve bunun uğruna çalışmamız gerekiyor. İnsan haklarıyla ilgili kanunlara baktığımızda gerçekten de sadece Müslümanların özgürce dini vecibelerini yerine getirmesi değil, herkesin dini vecibelerini özgürce yerine getirme maddesi var. Bu maddeye, kanuna bağlı olarak hepimizin çalışması, bütün dünyada bunu yaymamız gerekiyor. Bununla beraber yine insan hakları kanununun 16. maddesinde de sadece Müslümanların değil, bütün insanların özgürce dini vecibelerini yerine getirmesi ve herhangi bir taassuba izin verilmemesi, taassupların terör gibi korkutucu örneklere sebebiyet vermemesini içeriyor."

"Diğer Arap ülkelerinin barış dili için çalışması gerekir"

Useymin, bugünkü toplantıda dinler, kültürler ve diller arası bu kadar fazla iletişim kurulmuşken ve bu kadar fazla görüşme yapılırken, Suudi Arabistan ya da diğer Arap ülkelerinin itidal dil kullanması ve bu dili her yerde yayması gerektiğini ifade ederek, Birleşik Arap Emirliklerinin ve diğer körfez ülkelerinin, Arap ve Müslüman ülkelerinin de bu yönde çalışması, iletişim kurması, özellikle hikmet yönüyle, tevazuyla barış dilini yayması, bu dil ve barış için çalışması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında Yeni Zelanda'daki saldırıyı tekrar kınayan Useymin, "Her neyse sebebi, bir sebebi, yahut bin sebebi de olsa, bu olayı asla kabul etmediğimizi burada yeniden bildirmek istiyoruz." dedi.

Yeni Zelanda hükümetine de teşekkür eden Useymin, saldırı karşısında çok soğukkanlı, faydalı ve pozitif bir duruş sergilendiğini, şehit ailelerine çok yardımcı olunduğunu belirtti. Useymin, bu duruşun kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, yardımcı olma çabasıyla insanların yanında duran bir hükümet olduğunu söyledi.

"15 Mart'ın dayanışma dünü olmasını istiyoruz"

Useymin, "15 Mart'ın İslamofobiye karşı uluslararası dayanışma günü olmasını istiyoruz." dedi.

Useymin, misafirperverliği ve toplantının düzenlenmesinden dolayı Türkiye hükümetine de teşekkür ederek, bu tür eylemlerin en kısa zamanda bitirilmesi temennisinde bulundu. Editör :  Gökhan Gülmez

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Gökhan Gülmez

 Kategori  AK PARTİ

32 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

GÖKHAN GÜLMEZ

GÖKHAN GÜLMEZ ¬
Vatandaşlarımızın Schengen Alanına Vizesiz Seyahati, Geri Kabul Anlaşması ve Göç Eylem Planı

G.Gülmez

G.Gülmez ¬
Nusret Mayın Gemisi
 
 
TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI
Turan Ulusal Türk Uygarlığı Yüzyıllardır beklenen Turan Ulusal Türk Uygarlığı 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI ve 1. Türk Kengeşi tüm Türk yurtlarının katılımı ile Ankara’da yapıldı. ...
Bu seçim  murdar olmuş bir seçimdir Bu seçim murdar olmuş bir seçimdir
Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım açıklamalarda bulunuyor. Binali Yıldırım, ''Oylar sandıkta iç edilmiştir, bu kadar açıktır. ...

TURAN ULUSAL TÜRK UYGARLIĞI 1. TÜRK DÜNYASI KURULTAYI
Maltepe'de oy sayımı yeniden başlıyor
İddiaların mutlaka ispatı gerekir
Denizlerde av sezonu sona erdi
5 ton uyuşturucu ele geçirildi
 
 Takvim

Nisan 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
 
Eylul Anaokulu - IZMIR

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

Bilgilere Geçici Olarak Ulaşılamıyor.

 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


CESUR HABER | TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANLIĞI | AK PARTİ | CUMHURİYET HALK PARTİSİ | MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ | BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ | İYİ PARTİ | CESUR MAGAZİN | Ekenomi Haberleri | BİLİM ve TEKNOLOJİ Haberleri | SPOR | BELEDİYELER | DÜNYA | POLİS | Sağlık Haberleri | MEKANLAR | İLANLAR | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 1995- www.cesurhaber.net Gökhan Gülmez - Tüm Hakları Saklıdır.